8.4.2010 13:03 - Prezident USA Barack Obama a hlava Ruské federace Dmitrij Medveděv podepsali ve čtvrtek 8. dubna ve Španělském sále Pražského hradu smlouvu START umožňující další omezení jaderných zbraní.
8.4.2010 13:03 - Prezident USA Barack Obama a hlava Ruské federace Dmitrij Medveděv podepsali ve čtvrtek 8. dubna ve Španělském sále Pražského hradu smlouvu START umožňující další omezení jaderných zbraní.
Při podpisu smlouvy se prezidenti smáli, vše proběhlo bez komplikací. Barack Obama vyjádřil své potěšení, že může po roce znovu stát v Praze a dokončit to, co zde tehdy slíbil.
"Vybudovali jsme si s Dmitrijem Medveděvem efektivní vztah založený na upřímnosti a vzájemném respektu. Jsem rád, že jsem se vrátil do České republiky, abych historicky dokončil to, co jsem zde před rokem začal. Společná dohoda pomůže zajistit bezpečnost celému světu," zdůraznil americký prezident bezprostředně po podpisu smlouvy START.
Medveděv souhlasil s Obamou, zmínil však, že vyjednat podmínky a shodnout se na kompromisu nebylo vůbec jednoduché. Připomněl také, co je obsahem smlouvy. Hovořil o dalším jednání a společných krocích, které by oba prezidenti mohli podniknout k omezení jaderných zbraní.
"Došlo k dějinné události. Jsme spokojeni s prací, která byla vykonána. Zvítězily obě strany a tak zvítězil i celý svět," uvedl Medveděv.
Ruský prezident při své řeči prohlásil, že si byli s Barackem Obamou velmi sympatičtí, a možná i to pomohlo dohodě. Zároveň naznačil, že by Rusko s Amerikou chtělo spolupracovat i v jiných oblastech, než jen omezování jaderných zbraní. Konkrétní však nebyl.
PRAHA Preambule včera podepsané odzbrojovací smlouvy mimo jiné zdůrazňuje odpovědnost obou zemí za jaderné odzbrojení a nešíření jaderných zbraní a její význam pro světovou stabilitu.
Článek I a II
Zavazuje smluvní strany snížit stav strategických útočných zbraní a stanoví druhy jaderných nábojů (hlavic) a nosičů, které podléhají snížení na konečný počet:
a) 700 jednotek rozmístěných mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérů
b) 1 550 jednotek nábojů na rozmístěných mezikontinentálních balistických raketách, na ponorkách a těžkých bombardérech
c) 800 jednotek rozmístěných i nerozmístěných odpalovacích zařízení pro mezikontinentální balistické rakety, odpalovacích zařízení na ponorkách a těžkých bombardérů
Článek III
Definuje způsob, jakým se jednotlivé druhy zbraní do celkových počtů započítávají. Stanoví rovněž, ve které fázi výrobního procesu bude už vyráběná zbraň podléhat stanoveným počtům.
Článek IV
Stanoví, kde výhradně smí každá strana své strategické útočné prostředky umístit (například i ve výrobních závodech, opravnách, výcvikových základnách apod.). Určuje limitní počty prostředků určených pro výcvik a testy. Článek zavazuje signatáře nerozmisťovat strategické prostředky v cizině.
Článek V a VI
Stanoví podmínky modernizace strategických útočných arzenálů a stanoví způsoby rekonstrukce a likvidace či jejich jiného vyřazení.
Článek VII
Definuje využívání databáze obsahující veškeré údaje, jež se týkají smlouvy. Stanoví způsoby, jakými se strany budou vzájemně informovat o změnách. Využívat se k tomu budou zejména Střediska pro zmenšení jaderného nebezpečí.
Článek VIII a IX
Stanoví postup, který smluvní strany dodrží v případech nejasných situací (například při zvýšení bojové pohotovosti strategických sil), aby zabránily nesprávným interpretacím nestandardních kroků. A zavazuje smluvní strany k výměně telemetrických údajů.
Článek X a XI
Stanoví zásady kontroly a zavazuje smluvní strany nebránit kontrole (například maskováním vojenských objektů).
Článek XII
Zakotvuje vytvoření Dvoustranné konzultativní komise jako pomocného smluvního orgánu. Její pravomoci vymezuje protokol ke smlouvě.
Článek XIII
Zakazuje smluvním stranám předávat strategické útočné zbraně do třetích zemí s výjimkou závazků platných v době podpisu.
Článek XIV
Stanoví podmínky ratifikace a platnost smlouvy na dobu deset let, právo na její prodloužení (maximálně na pět let) či nahrazení jinou smlouvou. Zakotvuje rovněž právo každé ze smluvních stran odstoupit od smlouvy, pokud „se rozhodne, že mimořádné okolnosti spojené s obsahem smlouvy ohrožují její nejvyšší zájmy“.
Článek XV a XVI
Vymezuje právo každé smluvní strany navrhovat smluvní dodatky. Zakotvuje způsob registrace smlouvy podle Charty OSN.
»Plné znění smlouvy a protokolu najdete na www.idnes.cz/start2
Plnicí pero, kterým se psala historie
Smlouvu o omezení jaderných zbraní podepsali oba prezidenti perem Cross Townsend Black GT a speciálním modrým inkoustem Diamine Royal Blue. Pero je vyrobeno zmosazi, hrot je z 18 karátového zlata.
Obrněné limuzíny po předchůdcích
Vozy prezidentů nejsou výkřiky moderní techniky. Medveděv používá vůz, kterému se přezdívá Hroch. Je postavený na základě 11 let starého mercedesu. Obamovi dovezli „Zvíře“, tedy Cadillac One, který už používal George W. Bush.
Summit jinak
Na www.idnes.cz/jinak najdete fotoreportáž o „obyčejných lidech“, co se dělo v okolí Hradu při summitu.
© 2022 eStránky.cz Tvorba www stránek | Závadný obsah? | Zpracování dat